Bexar County Legislators from 1845

Dist. Name H/S Dates Session Party Bio
92 Thad T. Adams H 1909-1911 31st D -
119 Thomas Adkisson H 1985-1987 69th D 1949
    H 1981-1983 67th D  
68-7 John C. Alaniz H 1961-1967 57th - 59th D 1929
116 Leo Alvarado, Jr. H 1993-2001 73rd - 76th D 1939
78-1 Preston L. Anderson H 1937-1941 45th - 47th D 1889
H 1927-1935 40th - 43rd D
72 T.G. Anderson H 1961-1963 17th D -
68-3 Clinton S. Banks, Jr. H 1951-1957 52nd - 54th D 1920
68-6 James E. Barlow H 1961-1963 57th D 1928
119 Jerry Beauchamp H 1987-1991 70th - 71st D 1932
24 Carlos Bee S 1915-1919 34th - 35th D 1867
68-5 Marshall O. Bell H 1943-1961 48th - 57th D 1902
29 Julius Berends H 1873-1874 13th D -
86 Oscar Bergstrom H 1885-1887 19th D -
26 Joe J. Bernal S 1967-1973 60th - 62nd D 1927
H 1965-1967 59th D
68-4 V.E. “Red” Berry S 1967-1969 60th - 61st D 1899
H 1961-1967 57th - 59th D
57-D Ronald C. Bird H 1973-1981 63rd - 66th D 1936
85 O.B. Black H 1919-1921 36th - 37th D -
85 William A. Black H 1919-1923 36th - 37th D -
89 R.F. Blair H 1895-1899 24th - 25th D -
57-C Albert “Al” Brown H 1975-1981 64th - 67th D 1921
78-2 J.R. Cade H 1925-1927 39th D 1896
92 Chris B. Callan H 1901-1907 27th - 29th D 1865
92 W. Nunnelee Camp H 1911-1913 32nd D -
78-2 William Carssow H 1937-1939 45th D 1911
57-H Donald M. Cartwright H 1975-1981 64th - 66th D 1940
125 Joaquin Castro H 2003-2009 78th - 80th D 1947
71 Juan Chaves H 1866-1870 11th R -
90 J. Childs H 1897-1901 25th - 26th D -
70 William Cleveland H 6th D -
92 Thomas Cobbs H 1903-1907 28th - 30th D -
92 William A. Cocke H 1907-1909 30th D 1874
120 Karyne Jones Conley H 1989-1996 71st - 74th D 1953
123 Frank Corte, Jr. H 1993-2009 73rd - 80th R 1959
122 Valerie Corte H 2006-2006 79th R 1967
70 John C. Crawford H 1857-1859 7th D -
H 1853-1855 5th D
78-2 Douglas Davenport H 1923-1925 38th D -
78-4 Prentis Dickison H 1935-1941 44th - 46th D 1900
78-4 Fagan Dickson H 1941-1941 47th D 1904
78-3 Henry Dielmann H 1923-1929 38th - 40th D 1892
Bexar M. Dooley H 1853-1855 5th D -
H 1847-1849 2nd D
57-B A.L. Dramberger H 1967-1977 60th - 64th D 1908
71 J. Durand H 1866-1870 11th D -
29 Joseph Dwyer S 1874-1876 14th D -
78-2 Pat Dwyer H 1939-1945 46th - 48th D 1879
H 1931-1937 42nd - 44th D
70 Benjamin Edwards H 1853-1855 5th D -
72 Felix Elder H 1864-1866 10th D -
57-I Paul Elizondo H 1979-1983 66th - 67th D 1935
68-2 Rudy Esquivel H 1961-1965 57th - 58th D 1925
57-7 David Evans H 1969-1971 61st D 1933
118 Joe Farias H 2007-2009 80th D 1946
26 Ernest Fellbaum S 1933-1936 43rd - 44th D 1877
78-5 Fred Felty H 1937-1941 45th - 46th D 1908
57-3 Bill Finck H 1967-1973 1967-1973 D 1930
70 Marcellus French H 1857-1859 7th D -
116 Joe A. Gamez H 1983-1985 68th D 1945
115 Matt Garcia H 1973-1983 63rd - 68th D 1927
115 Orlando Garcia H 1983-1991 68th - 71st D 1952
57-7 Roy Garwood, Jr. H 1967-1969 60th D 1933
26 Henry B. Gonzalez S 1957-1961 55th - 57th D 1916
57-8 Don Hand H 1967 - 1969 60th D 1931
24 Theodore Harris S 1901 - 1903 27th D -
68-2 Joe Lee Hensley H 1957 - 1959 55th D 1917
124 Christine Hernandez H 1991 - 1999 72nd - 75th D 1951
124 Joe Hernandez H 1973 - 1985 63rd - 68th D 1933
24 Harry Hertzberg S 1919 - 1923 36th - 37th D 1883
24 Marshall Hicks S 1903 - 1906 28th - 29th D
57-6 Lamoine Holland H 1967 - 1971 60th - 61st D 1933
28 Augustus Houston S 1879-1887 16th - 19th D 1850
Bexar Volney Howard H 1846 - 1847 1st D 1809
78-5 John C. Hoyo H 1941 - 1946 47th - 49th D 1891
78-5 Thomas Hull H 1923 - 1927 38th - 39th D 1894
78-5 Pat Jefferson H 1933 - 1937 43rd - 44th D 1903
57-1 Jake Johnson H 1961 - 1973 57th - 62nd D 1931
121 Elizabeth Ames Jones H 2001 - 2005 77th - 79th R 1956
78-4 Harold Kayton H 1925 - 1935 39th - 43rd D 1890
30 William Knox S 1864 - 1870 10th - 11th D -
57-4 Lou Kost, Jr. H 1971 - 1973 62nd D 1947
19 Glenn Kothmann S 1971 - 1987 62nd - 69th D 1928
H 1969 - 1971 61st D
H 1961 - 1967 57th - 59th D
H 1957 - 1959 55th D
26 Cyndi Taylor Krier S 1985 - 1993 69th - 72nd R 1950
85 Edward Lange H 1934 - 1937 43rd - 44th D 1892
H 1915 - 1921 34th - 36th D
26 Oswald Latimer S 1953 - 1957 53rd - 54th D 1894
H 1947 - 1953 50th - 52nd D
68-3 Tom Lee H 1965 - 1967 59th D 1923
117 David Leibowitz H 2005 - 2009 79th - 80th D 1956
85 E. Guy LeStourgeon H 1921 - 1925 37th - 38th D -
41 Henry M. Lewis H 1847 - 1851 2nd - 3rd D -
24 Perry Lewis S 1893 - 1901 23rd - 26th D -
68-4 Charles J. Lieck, Jr. H 1955 - 1957 54th D 1929
H 1953 - 1955 53rd GG
86 John Light H 1887 - 1889 20th D 1862
89 John L. Little H 1901 - 1903 27th D 1873
29 William Locke H 1871 - 1873 12th D -
26 Frank Lombardino S 1975 - 1979 64th - 65th D 1927
H 1967 - 1975 60th - 63rd D
117 John Longoria H 1993 - 2003 73rd - 77th D 1945
26 Gregory Luna S 1993 - 1999 73rd - 76th D 1932
H 1985 - 1993 69th - 72nd D
19 Frank Madla S 1993 - 2006 73rd - 79th D 1937
H 1973 - 1993 63rd - 72nd D
119 Walter Martinez S 1983 - 1985 68th D 1951
116 Trey Martinez Fischer H 2001 - 2009 77th - 80th D 1970
68-2 Maury Maverick H 1951 - 1957 52nd - 54th D 1921
72 Samuel Maverick H 1859 - 1863 8th - 9th D 1803
S 1855 - 1859 6th - 7th D
H 1851 - 1855 4th - 5th D
85 D. McAskill H 1913 - 1917 33rd - 34th D 1867
120 Ruth Jones McClendon H 1996 - 2009 74th - 80th D 1943
78-1 Oscar McCracken H 1937 - 1937 45th D -
89 William C. McElwee H 1891 - 1895 22nd - 23rd D 1843
68-4 James A. McKay, Jr. H 1959 - 1961 56th D 1917
30 James McLeary S 1876 - 1879 15th D 1845
H 1874 - 1876 14th D
78-5 Michael Mehl H 1929 - 1933 41st - 42nd D 1870
124 Jose Menendez H 2001 - 2009 77th - 80th D 1969
117 Ken Mercer H 2003 - 2005 78TH R 1955
70 M. Merrick H 1855 - 1857 6th D -
86 William Miller H 1889 - 1891 21st R 1854
30 N. Mitchell S 1861 - 1863 9th - 10th D
124 Dan Morales H 1985 - 1991 69th - 71st D 1956
85 Wilburn Morgan H 1921 - 1923 37th D
78-5 Travis B. Moursund H 1927 - 1929 40th D 1901
89 Thomas Murphy H 1899 - 1901 26th D -
71 Angel Navarro III H 1857 - 1863 7th - 9th D 1828
18 Jose Antonio Navarro S 1847 - 1849 2nd D 1795
S 1846 - 1847 1st D
78-1 Laura Burleson Negley H 1929 - 1931 41st D 1890
44 Robert Neighbors H 1851 - 1853 4th D 1815
85 Eugene S. Nordhaus H 1915 - 1921 34th - 36th D 1865
57-F James Nowlin H 1973 - 1981 63rd - 67th R 1937
H 1967 - 1971 60th - 61st D
89 John O´Connor H 1895 - 1899 24th - 25th D -
Bexar Duncan Ogden H 1846 - 1847 1st U 1813
92 John Onion H 1903 - 1908 28th - 30th D -
H 1893 - 1894 23rd D
30 Isaiah Paschal S 1857 - 1861 7th - 8th D 1808
S 1853 - 1855 5th D
123 Kae T. Patrick H 1981 - 1988 67th - 70th R 1934
122 George Pierce H 1983 - 1993 68th - 72nd R 1941
H 1979 - 1983 66th - 67th D
119 Robert Puente H 1991 - 2009 72nd - 80th D 1958
78-3 Robert Reader H 1945 - 1946 49th D 1886
H 1929 - 1941 41st - 46th D
125 Arthur `Art´ Reyna H 1997 - 2003 75th - 77th D 1956
57-G Abraham Ribak H 1975 - 1979 64th - 65th D 1939
78-3 Jack F. Ridgeway H 1947 - 1951 50th - 51st D 1913
H 1941 - 1945 47th - 48th D
24 Thomas Ridgeway S 1923 - 1925 38th D 1873
86 David C. Robinson H 1887 - 1891 20th - 21st D 1830
118 Ciro Rodriguez H 1987 - 1997 70th - 75th D 1946
90 Thomas A. Rodriguez H 1901 - 1903 27th D 1839
H 1893 - 1895 23rd D
H 1882 - 1883 17th D
125 Sylvia Romo H 1993 - 1997 73rd - 74th D 1942
68-3 Raymond Russell H 1957 - 1961 55th - 56th D 1920
57-C Joseph F. Sage H 1973 - 1975 63rd R 1920
71 Samuel Sampson H 1863-1866 10th D
31 Gustavus Schleicher S 1859-1861 8th D 1823
H 1853 - 1855 5th D
85 William Schlesinger H 1917 - 1919 35th D
121 Alan Schoolcraft H 1981 - 1993 67th - 72nd R 1952
85 Berhardt Schwegmann H 1913 - 1915 33rd - 34th D
68-7 Frates Seeligson H 1953 - 1961 53rd - 56th D 1923
68-6 Jim Segrest H 1963 - 1965 58th D 1922
68-1 Ed Sheridan H 1953 - 1959 53rd - 55th D 1921
122 John Shields H 1993 - 2003 73rd - 77th R 1954
121 Bill Siebert H 1993 - 2001 73rd - 76th R 1947
57-6 Paul Silber H 1971 - 1973 62nd D 1925
57-H Wayland A. Simmons H 1971 - 1975 62nd - 63rd D 1940
71 Isaac Simpson H 1861 - 1866 9th - 10th D -
89 James Slayden H 1893 - 1895 23rd D 1853
57-F Lamar Smith H 1981 - 1982 67th R 1947
68-3 Stanford Smith H 1961 - 1965 57th - 58th D 1929
124 Juan Solis, III H 1999 - 2001 76th D 1961
26 Franklin Spears S 1961 - 1967 57th - 59th D 1931
H 1959 - 1961 56th - 57th D
26 J. Franklin Spears S 1937 - 1946 45th - 49th D 1899
H 1935 - 1937 44th D
121 Joe Straus H 2005 - 2009 79th - 80th R 1959
68-6 R.L. Strickland H 1953 - 1961 53rd - 56th D 1921
30 Antoine Superviele S 1853 - 1857 5th - 6th D -
57-E G.J. Sutton H 1973 - 1976 63rd - 64th D 1909
120 Lou Nelle Sutton H 1976 - 1989 64th - 70th D 1909
19 Frank Tejeda S 1987 - 1993 70th - 72nd D 1945
H 1977 - 1987 65th - 69th D
85 Chester H. Terrell H 1909 - 1915 31st - 33rd D 1882
86 William L. Thompson H 1883 - 1885 18th - 19th D 1840
70 James Truehart H 1855 - 1857 6th D -
26 Walter Tynan S 1946 - 1953 49th - 52nd D 1897
118 Carlos Uresti S 2006 - 2011 79th - 81st D 1963
H 1997 - 2006 75th - 79th D
26 R.L. `Bob´ Vale S 1979 - 1985 66th - 68th D 1931
H 1965 - 1979 59th - 65th D
68-1 R.L. Vallance H 1959 - 1961 56th D 1926
26 Leticia Van de Putte S 1999 - 2009 76th - 80th D 1954
H 1991 - 1999 72nd - 76th D
115 Michael Villarreal H 2000 - 2009 76th - 80th D 1971
71 Jacob Waelder H 1855 - 1861 6th - 8th D 1820
85 Otto Wahrmund H 1909 - 1919 31st - 36th D 1855
89 Alexander Walton H 1899 - 1901 26th D -
25 Jeff Wentworth S 1993 - 2011 73rd - 81st R 1940
H 1988-1993 70th - 72nd R
85 Thomas West H 1921 - 1923 37th D -
78-2 Eugene C. Williams H 1947 - 1951 50th - 51st D 1906
78-1 Cap Williamson H 1941 - 1953 47th - 52nd D 1875
S 1929 - 1933 41st - 42nd D
H 1923 - 1929 38th - 40th D
26 Nelson Wolff S 1973 - 1975 63rd D 1940
H 1971 - 1973 62nd D
78-3 James M. Woods H 1945 - 1947 49th D 1879
86 Charles L. Wurzbach H 1891 - 1893 22nd D 1835
H 1876 - 1885 15th - 18th D
90 William A. Wurzbach H 1895 - 1897 24th D 1869
86 Charles L. Wurzbach H 1891 - 1893 22nd D 1835