County Treasurer

The Constitution of 1845 provided for a separate officer appointed by the County Board but in 1850 the office of County Treasurer was made an election office with a term of 2 years.

W. Elloitt

1845-1846

Appointed

A. A. Lockwood

1847-1851

J. M. Divine

1851-1853

J. Bowen

1853-1856

Louis York (Zork)

1857-1862

Samuel Sampson

1863

Resigned

Louis Zork

1863-1864

Julius Dresel

August 12, 1865

Apptd. by Gov. A. J. Hamilton; refused to qualify

Frederick N. Pepper

September 6, 1865

Appointed

Joe A. G. Navarro

June 23, 1866

Elected

Leopold Iwonsky

November 27, 1867

Appointed by Col. J. J. Reynolds

Carl Iwonsky

October 26, 1872

Appointed

James Duffey

November 1872

Elected

J. R. Lacoste

December 2, 1872

Elected

Edward Froboese

November 4, 1884

Died September 2, 1897

Henry Umscheid

September 22, 1897

Appointed

John W. Tobin

November 3, 1898

R. H. Wester

November 4, 1900

A. T. Watton

1907-1911

E. W. Tynan

1911-1912

Peter P. Hoefgen

1913-1918

Mrs. F. L. Riley

1919-1920

F. L. Riley

1920

Jack Horner

1921-1924

Robert F. Uhr

1925-1928

Joe Sobieski

1929-1932

Thomas G. Lieghton

1933-1936

Sam C. Bell

1937-1952

Louis W. Lerick

1953-1954

Cecil Lipscomb

1955-1958

Clinton W. Uhr

1959-1983

William “Bill” Finck

1983-1984

Office of County Treasurer was abolished by virtue of a Constitutional Amendment on November 6, 1984 that was favored 66,119 votes to 16,096. The responsibilities were transferred to the County Clerk's Office.